Bígl = malý, nenáročný,
kamarádský, temperamentní,
lovecký pes.
Historie
Bígl je nejmenší a nejstarší honič. Jeho původ sahá až do doby starověkého Řecka (430 př. n. l.). Byl dovezen do Anglie Normany ze Skandinávie. Asi v roce 1066 se Normané objevili i na britském ostrově se psy zvanými northerhound, kteří byli dále kříženi s greyhoundy od kterých získal pravděpodobně rychlost a vytrvalost.
Název beagle je patrně odvozen od staroanglického slova “begle”, nebo od keltského výrazu “beag” či od starofrancouzského slova “beigh”. Všechny tři výrazy odpovídají pojmu “malý”. Byl oblíbeným loveckým psem i v královské rodině, chovala je Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV. Bígl byl vždy používán k lovu ve smečkách. Organizovaný chov tohoto plemene začal ke konci 19. století, klub chovatelů byl v Anglii založen v roce
Charakteristika
Průměrná délka života : 13 let , Hmotnost : 8-
Srst a barva
Srst je krátká, hustá a přilehlá, a je dobře odolná proti nepříznivému počasí. Zbarvení je povoleno jakékoli uznané pro honiče, s výjimkou játrově hnědé barvy. Bígl se vyskytuje ve zbarvení tricolor, nejčastější je kombinace černé, hnědé a bílé barvy, bicolor, což může být kombinace hnědé a bílé barvy nebo i lemon and white, či red and white. Srst bígla může být i melírovaná a vzácně se vyskytuje zbarvení blue mottled, což je zbarvení modře skvrnité. Ať už je zbarvení bígla jakékoli, špička ocasu by měla vždy být bílá.
Povaha
Povaha je milá, přátelská k lidem i psům, bez agresivity či bázlivosti. Výborně zastane roli domácího společníka a kamaráda pro děti, naopak jeho hlídací schopnosti končí uvítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Je to pes mimořádně nekonfliktní, což plyne z jeho smečkového původu, a bude vděčný za každou společnost, čím větší tím lepší.
Bígl je přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Nevyhovují mu úplně metody našich “cvičáků” zavedené většinou k výcviku služebních psů. Nemá rád dril a mnohačetné opakování cviků poslušnosti, více s ním svedete prostřednictvím hry a motivací pamlskem. Bíglové mají totiž nadmíru dobrý apetit.
Je nutné opakovat, že je loveckým psem, po staletí chovaným pro práci honiče. Ve volné přírodě proto od něj nemůžeme očekávat bezmeznou poslušnost ovčáckého psa. Dostane-li se na čerstvou stopu zvěře, pravděpodobně zapomene na své dobré vychování a veškeré snahy o přivolání či pronásledování psa jsou většinou odsouzeny k neúspěchu. V jiných podmínkách a disciplínách může naopak předčit ostatní “poslušnější” plemena. O loveckých schopnostech bígla není pochyb. S radostí zvládá všechny úkoly odpovídající náplni práce honiče, na stopě je excelentní. ↑
Držení
Tohoto psa je možné chovat v bytě, dobře se však cítí i na zahradě v kotci. Přesto však je nejspokojenější v přítomnosti svého pána a jeho rodiny, rád se účastní veškerého dění v rodině. Bígl je tvor temperamentní, vyžadující pohyb a zaměstnání, vždy ochotný vás doprovázet při dlouhých procházkách volnou přírodou. Zároveň dokáže po pořádném zaměstnání odpočívat dlouhé hodiny, nejlépe v nejpohodlnějším pelíšku, který v bytě je.